Pepe Willbergin kappaleesta nimensä saanut Elämältä kaiken sain on alkuasetelmaltaan hieman samantyyppinen kuin Mika Kaurismäen ja Vesa-Matti Loirin aiempi yhteistyö Tie pohjoiseen.
Samuli Edelmann on vain korvattu Armi Toivasella.
Loiri esittää diabeteksesta kärsivää, videopelejä pelaavaa ja viinaa naukkailevaa kärttyisää Urhoa, joka viihtyy omissa oloissaan vanhassa kotitalossaan.
Toivasen esittämä tytär saapuu perheensä kanssa vierailulle, ja sitten setvitään suvun välejä kolmen sukupolven voimin. Kun näyttämölle astuu vielä pari naista ja epäilyttävän hurmaava remonttireiska, on ihmissuhdesoppa valmis.
Loirissa on edelleen karismaa ja Toivanen on mainio näyttelijä, joka hallitsee sekä draaman ja komedian.
Loiri kertoi Episodin haastattelussa, että päähenkilössä on paljon häntä itseään.
”Mika tuntee minut varsin hyvin. Kyllä siinä oli omaa persoonaa mukana, ja me haluttiinkin, että siinä on sitä”, Vesku paljasti.
Elämältä kaiken sain esitetään Subilla maanantaina 05.09.2022 klo 21.00. Elokuvan voi katsoa myös Elisa Viihde Viaplaystä. Katso traileri alta.
