Venomin viimeinen tanssi on lippukassapettymys

Sonyn Marvel-universumilla ei mene erityisen kovaa.

26.10.2024 22:52

Tom Hardyn tähdittämä Venom: The Last Dance pyörii parhaillaan teattereissa. Sonyn Spider-Man-universumiin sijoittuvan trilogian viimeinen osa on jakanut mielipiteet, eikä se näytä oikein kiinnostavan katsojiakaan.

The Last Dance tienasi vain 22 miljoonaa dollaria ensimmäisenä päivänä sekä ennakkonäytöksissä USA:ssa. Se on huomattavasti vähemmän kuin mitä aiemmat osat ovat tienanneet.

Lue myös: Fanit ja Tom Hardy tulevat pettymään Venom: The Last Dancen ikärajasta

Lue myös: Hetkinen! Tom Hardy kertoo haluavansa tapella Spider-Mania vastaan – mitä tämä tarkoittaa?

Elokuvan odotettiin tienaavan 65 miljoonaa dollaria, mutta jos alavire jatkuu, ei leffa tule saavuttamaan edes sitä.

Ensimmäinen Venom (2018) tienasi 32 miljoonaa ensimmäisenä päivänään USA:n teattereissa ja vuoden 2021 Let There Be Carnage 37 miljoonaa dollaria.

Eka Venom tienasi yli 80 miljoonaa dollaria ensi-iltaviikonloppunaan, joka vei sen 856 miljoonaan dollariin maailmanlaajuisesti. Let There Be Carnage nappasi jopa 90 miljoonan dollarin potin ensi-iltaviikonloppuna, mutta viidakkorummut paukuttelivat sen ainoastaan 506 miljoonaan dollariin saakka.

Lue myös: Doctor Strange -tähti näyttelee uutta hahmoa Venom 3:ssa

Lähde: Comicbook