Flight of the Conchords -sarjan tekijät Jemaine Clement ja Taika Waititi ottavat vampyyrit käsittelyyn elokuvassa What We Do in the Shadows.
What We Do in Shadows on feikkidokumentti, joka kertoo kolmesta yhdessä asuvasta vampyyristä. Kämppikset kinastelevat keskenään, yrittävät päästä yökerhoihin ja tekevät kotitöitä. Siis perinteisiä vampyyrijuttuja.
Elokuva voitti viime vuonna Night Visions Audience Award -palkinnon ja oli myös koko tapahtuman katsotuin elokuva. What We Do in Shadows on ollut myös kriitikoiden suosikki.
Katso traileri alta. Suomen laajamittaisesta teatterilevityksestä ei tällä hetkellä valitettavasti ole tietoa.

(Episodi/LV)
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.