Apple TV teki peliliikkeen viime kuussa ja osti Tom Hanksin toiseen maailmansotaan sijoittuvan Greyhound-nimisen draaman suoratoistopalveluunsa. Hanks ei ollut kaupasta iloinen, sillä elokuvalla oli jopa pienimuotoista Oscar-pöhinää.
Guardian haastetteli Hanksia elokuvan tiimoilta. Veteraaninäyttelijän oli vaikea pitää ajatuksiaan piilossa.
– Sen julkaisu [Apple TV:ssä] on todella surullista. En halua suututtaa Applen herra iso-herroja, mutta tietenkin elokuvan äänessä ja kuvassa on suuri ero teatteriin verrattuna, Hanks sanoo.
Hanks kertoi myös, että ”Applen julmat piiskurit” pakottivat hänet käyttämään tyhjää taustalakanaa videohaastattelussa, vaikka mies teki haastattelun omassa toimistossaan. Se kuulemma tuntui siltä kuin hän olisi mukana todistajansuojaohjelmassa.
– Täällä minä olen, nöyränä kumartelemassa Apple TV:n halujen mukaan.
Lähde: Gizmodo
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.