Näyttelijä Terrence Howard kokee, että Robert Downey Jr. petti hänet Iron Man -elokuvan jälkeen. Howardin oli määrä tulla myös Iron Man 2 -elokuvaan, mutta hänet korvattiin Don Cheadlella.
Howard kertoo, että auttoi Downey Jr:ää pääsemään koekuvauksiin Tony Starkin roolia varten, vaikka tuottajat eivät olleet halukkaita palkkaamaan häntä. Howard suostutteli tuottajan antamaan Downey Jr:lle mahdollisuuden. Kun Howard ei saanut kutsua takaisin Iron Manin jatko-osaan, hän tarvitsi vuorostaan apua.
”Soitan Robertille, joka oli parhaillaan tekemässä Sherlock Holmesia. Soitin hänelle 27 kertaa ja jätin viestin. Soitin hänen avustajalleen. Sanoin, että tarvitsen apua, jota annoin hänelle. Kuulin hänestä vasta kolme vuotta myöhemmin, kun törmäsin häneen häissä. Silloin minulla oli Empire työn alla ja olin saanut comebackin. Silloin hän sanoi, että kaikki kääntyi parhain päin. Se sattui”, Howard muistelee Movie Webin mukaan.
Howardin olisi pitänyt suostua tekemään jatko-osa miljoonalla dollarilla, vaikka alunperin oli sovittu palkaksi kahdeksan miljoonaa. Howard ei suostunut siihen. Hänen mukaansa sen jälkeen alkoi kuulua tarinoita, että hän olisi ollut hankala kollega.
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.