Tänään tv:ssä: Viihdyttävä agenttijännäri vuodelta 2012 – Ei kuitenkaan pärjää elokuvasarjan muille osille

Episodin tähdet ★★★

13.5.2024 06:30

Robert Ludlumin kirjoihin perustuvissa agenttijännäreissä (Medusan verkko, Medusan isku, Medusan sinetti) pääosaa esittänyt Matt Damon ei alun perin halunnut enää jatkaa elokuvasarjassa.

Damon olisi halunnut, että kaksi edellistä Medusa-elokuvaa ohjannut Paul Greengrass olisi jatkanut ruorissa. Lopputulos kuitenkin oli, että sekä Greengrass että Damon kieltäytyivät tekemästä lisää Medusa-elokuvia. Elokuvastudio taas halusi jatkaa menestyskonseptia, joten kehiteltiin täysin uusi päähenkilö.

Vuonna 2012 valmistuneessa Medusan perinnössä Jeremy Renner esittää samantyyppisen agenttiohjelman tuotetta kuin Damonin roolihahmo Jason Bourne. Tälläkin kertaa tiedusteluorganisaation taustalta paljastuu monenlaisia vehkeilyjä. Rennerin esittämä Aaron Cross joutuu pitkälle ja toiminnantäyteiselle pakomatkalle mukanaan perinnöllisyystutkija Shearing (Rachel Weisz).

Tony Gilroy on ollut mukana käsikirjoittamassa kaikkia Medusa-elokuvia, ja nyt hän on saanut myös ohjaajan vastuun. Mikään valtava urahyppäys ei sinänsä ole kyseessä, sillä Gilroy on toiminut ohjaajana aiemminkin – ja varsin menestyksekkäästi. Hänen ohjaamansa Michael Clayton (2007) sai peräti seitsemän Oscar-ehdokkuutta. Gilroylla on visuaalista silmää ja tyylitajua, mutta toimintaohjaajana hän ei ole läheskään yhtä hyvä kuin Greengrass. Takaa-ajot ja toimintakohtaukset eivät saa kämmeniä hikoamaan kuten aiemmissa Medusa-elokuvissa.

Ei Medusan perintö kuitenkaan mikään hutilaukaus ole. Se on kaikin puolin viihdyttävä ja taitavasti rakennettu agenttijännäri, mutta kokonaisuutena perintö jää silti hieman laihaksi.

Jeremy Renner on sinänsä hyvä valinta päärooliin, mutta hänen roolihahmostaan ei välity samanlaista inhimillisyyttä kuin Damonin esittämästä Bournesta. Tietynlainen kliinisyys vaivaakin koko elokuvaa – ikään kuin se olisi luotu samassa laboratoriossa kuin agentit, joista se kertoo.

Medusan perintö jäi Jeremy Rennerin ainoaksi Bourne-elokuvaksi. Elokuvasarja palasi alkuperäisen sankarin pariin, kun Matt Damon ja Paul Greengrass tekivät lopulta vuonna 2016 viidennen osan, ytimekkäästi nimetyn Jason Bournen.

Medusan perintö esitetään Subilla kahteen otteeseen:

  • Ma 13.05.2024 klo 21.00
  • Pe 17.05.2024 klo 23.45

Elokuvan voi katsoa suoratoistona seuraavista palveluista: Prime Video, Viaplay, SkyShowtime, Ruutu Plus. Alla traileri.

YouTube video

Aiheeseen liittyviä elokuvia