Tänään tv:ssä: Tämä ei ole johtajuutta vaan ”tapa tehdä asioita” – Legendaarinen kitaristi piti bändiään kurissa diktaattorin ottein

IMDb-arvosana 7.4.

7.9.2023 06:30

In the Court of the Crimson King on brittiläinen dokumenttielokuva legendaarisesta King Crimson -yhtyeestä ja sitä yli puoli vuosisataa diktaattorin ottein johtaneesta kitaristi Robert Frippistä.

Toby Amiesin ohjaama dokumentti valmistui vuonna 2022. Amies nappasi elokuvan nimen yhtyeen esikoisalbumista.

Lontoosta lähtöisin oleva King Crimson perustettiin vuonna 1968. Siitä tuli progressiivisen rockin merkittävimpiä edustajia.

Yhtye teki läpimurtonsa vuonna 1969 julkaistulla esikoisalbumilla In the Court of the Crimson King, jota on sanottu maailman ensimmäiseksi progelevyksi.

Robert Fripp on ollut King Crimsonin ainoa pysyvä jäsen ja selkeä nokkamies perustamisesta lähtien. Hän ei tosin itse halua nimittää itseään yhtyeen johtajaksi. Frippin tulkinnan mukaan King Crimson on ”tapa tehdä asioita”.

Yhtye on ollut aktiivinen aivan viime vuosiin saakka.

In the Court of the Crimson King esitetään nyt Yle Teemalla kahteen otteeseen:

  • To 7.9.2023 klo 21.50
  • Ke 13.9.2023 klo 12.31

Jos dokumenttia ei ihan heti tule katsottua, niin aikaa on reilusti. In the Court of the Crimson King on katsottavissa Areenassa 3.9.2025 saakka. Alla traileri.

YouTube video