Vuodesta 1997 asti tv-ruuduissa pyörinyt Midsomerin murhat (Midsomer Murders) on yllättävän pitkäikäinen sarjaksi, jonka tapahtumapaikka ei ole kovin suuri, mutta jossa murhataan tiheään tahtiin. Tuorein kausi, joka nähdään Yle:llä arkisin tästä päivästä eteenpäin, on jo sarjan 24. Onko sillä siis mitään uutta tarjottavaa?
Tällä kaudella surmansa saavat mm. epävakaalta vaikuttavan taiteilijan muusa, huijariksi syytetty kirjailija ja hiilijalanjälkeään ahkerasti pienentäneen yhteisön asukas. John Barnaby (Neil Dudgeon) saapuu alaisineen sorateiden ja vehreiden nummien yli, kuulustellakseen todistajia ja epäiltyjä leppoisaan tapaansa. Jokainen tapaus on jaoteltu kahden jakson mittaan. Tapausten tutkinnat loppuvat ilman epäilystä siitä, etteikö paha saisi palkkaansa ja myös jonkin verran ymmärrystä osakseen.
Ei ole kilometrien mittaisia takaa-ajoja, ei slasher-henkistä hurmeen vuodatusta, eikä korvat soimaan saavaa konetulitusta. Kaikki sarjassa on pääasiassa hyvin, vaikka jostain aina putkahtaakin ruumis. Siihen Midsomerin murhissa on voinut luottaa ja voi luottaa edelleen.
Midsomerin murhien esityspaikka kielii sarjan nykytilasta. Oli aika, kun sitä seurattiin Yle:n lauantai-illoissa. Nyt esityspaikka on arki-iltapäivissä, joissa nähdään viikoittain jopa puhtaasti komediaan kallellaan olevia rikossarjoja. Toisin kuin vaikkapa Kettu tai Kahden keikka, Midsomerin murhat ei ole pitkästä iästään huolimatta läheskään kuin arvomonumentti, jonka näkeminen olisi enää erityisen muistelun arvoista. Pikemminkin se on nykytilassaan kuin kupponen pussiteetä, helppo rutiini, josta voi jonkin tärkeämmän asian takia myös luopua. Mutta ei hätää toki, sarjan 25. kauden kuvaukset käynnistyvät ensi kuussa.
Midsomerin murhat 24. kausi Yle tv1:llä alkaen pe 28.2.25 klo 17.10 ja jaksot myös Yle Areenassa.