Edvin Laineen historiallinen draamaelokuva pohjautuu Väinö Linnan Täällä Pohjantähden alla -romaanitrilogian kahteen ensimmäiseen osaan.
Pääosia esittävät muun muassa Aarno Sulkanen, Titta Karakorpi, Risto Taulo, Anja Pohjola, Kalevi Kahra, Rose-Marie Precht ja Matti Ranin.
Elonet-sivusto kertoo, että Täällä Pohjantähden alla oli 2,6 miljoonan markan budjetillaan ylivoimaisesti kallein siihenastinen suomalainen elokuva. Siitä tuli myös koko 1960-luvun katsotuin kotimainen tuotanto hieman yli miljoonalla katsojalla.
Kaikkien aikojen katsojatilastoissa sen edelle menevät vain Tuntematon sotilas (1955) ja Kulkurin valssi (1941).
Täällä Pohjantähden alla esitetään Yle Teemalla HD-lähetyksenä tiistaina 19.12.2017 klo 21.55. Elokuva on sen jälkeen Yle Areenassa toistaiseksi. Jatko-osa Akseli ja Elina esitetään 26.12.