Sylvester Stallone: ”Olen viimeinen 80-luvun dinosaurus”

”Urani pitkä kesto on tajunnan räjäyttävä juttu”, Syltty toteaa vaatimattomasti.

19.9.2023 07:00

Sylvester Stallone ollut viime aikoina ahkera. Expendables 4 -elokuvan lisäksi Rocky ja Rambo -tähti esiintyy marraskuussa Netflixissä julkaistavassa Sly-dokumenttielokuvassa, sekä Tulsa King -sarjassa.

”Urani pitkäkestoisuus on tajunnan räjäyttävää. En tiedä kuinka kauan se vielä kestää. Ala muuttui ja yhteiskunta muuttuu”.

Ja pitkä hänen uransa on ollutkin. 77-vuotias Stallone on näytellyt elokuvissa ammatikseen jo puolen vuosisadan ajan.

”En ota mitään itsestäänselvyytenä. Pidän itseäni 1980-luvun viimeisenä dinosauruksena ja olen siitä hyvin ylpeä”.

Stallone intoutui muistelemaan vuosikymmentä, joka oli kulta-aikaa hänen kaltaisilleen toimintatähdille.

”1980-luvulla tarinoita kerrottiin kehon avulla. Eräs itävaltalainen kaveri ei puhunut paljoa, koska hänen ei tarvinnut. Hän oli silti ylivoimainen”.

Stallone on myöntänyt Sly-dokumentissaan, että Arnold oli kaksikosta kovempi luu.

”Olimme molemmat kilpailullisia ja vihasimme toisiamme siviilissä. Teimme kuitenkin uraauurtavaa työtä elokuvagenressä, jota ei 1970-luvulla vielä sellaisenaan ollut. Nykyään olemme hyviä ystäviä ja uskon, että kilpailutilanne auttoi kumpaakin urallaan”.

Lähde: Variety.

Aiheeseen liittyviä elokuvia