Suomessakin nähty lentopalloanime Haikyu!! saa toisen elokuvan, joka päättää koko homman

Haikyu!! The Dumpster Battle toi ottelut Suomen teattereihin toukokuussa 2024.

5.3.2025 13:31

Japanilaisen Haikyu!! -animaatiosarjan seuraava ja viimeinen etappi on vahvistettu. Haikyu!! vs. The Little Giant -elokuva on nyt edennyt tuotantoon.

Elokuva jatkaa suoraan Haikyu!! The Dumpster Battle -elokuvan tarinaa. Lentopallomittelö nähtiin myös Suomessa, ja se sai ensi-iltansa 31. toukokuuta 2024.

Haikyu!! pohjautuu Haruichi Furudaten valtavia määriä myyneeseen urheilumangaan, joka ilmestyi vuosina 2012–2020. Production I.G:n animoima tv-sarja päättyi vuonna 2020, mutta mangan finaali sovitetaan suunnitellusti vielä kahdeksi elokuvaksi. Luvassa on siis sarjan jännittävä päätös!

Edellisen elokuvan ohjannut Susumu Mitsunaka jatkaa myös jatko-osan parissa.

Haikyu!! kertoo Shoyo Hinatasta, joka haluaa lentopallotähdeksi lyhyestä mitastaan huolimatta. ”Little Giant” on hänen idolinsa, Karasunon koulun entisen tähtipelaajan lempinimi.

Katso tuore teaser-traileri:

YouTube video

Lähde: Anime News Network