Martta Kaukosen vuonna 2021 ilmestynyt esikoisromaani, psykologinen trilleri Terapiassa on julkaistu useissa maissa.
Kirjallisuusagentuuri Ahlback Agency on nyt myynyt kirjan kansainväliset tv-sarjaoikeudet amerikkalais-saksalaiselle Legendary Tobis tuotantoyhtiölle, joka on Los Angelesissa toimivan Legendary Entertainmentin yhteisyritys.
Yhtiö on tekemässä teoksen pohjalta saksankielistä tv-sarjaa Therapiert.
Sarja on tarkoitus kuvata Saksassa ja romaanin tapahtumat aiotaan siirtää Helsingistä Berliiniin. Terapiassa nousi ilmestymisviikollaan keväällä 2023 Saksassa Der Spiegel -lehden bestsellerlistalle.
Martta Kaukonen tunnetaan elokuvatoimittajana, ja hän on toiminut myös Episodin avustajana. Hän on iloinen uutisesta:
”Tarjouksia on tullut ulkomailta siitä lähtien, kun Terapiassa ilmestyi vuonna 2021. Nyt on löytynyt tuotantoyhtiö, joka ymmärtää romaaniani niin kuin minä sen tarkoitin, rivinvälejä myöten. Minusta tuntuu, että päähenkilöni on viimein päässyt kotiin”, Kaukonen kertoo tiedotteessa.
Tarinan päähenkilö, 20-vuotias Ira, on sarjamurhaaja. Syyt piilevät hänen lapsuudessaan, joka julmasti riistettiin häneltä.
“Me olemme hyvin innostuneita aloittamaan työskentelyn Terapiassa-romaanin parissa. Terapiassa on yksi tämän vuoden jännittävimmistä trilleridebyyteistä. Terapiassa sopii täydellisesti tv-sarjaksi vahvojen naishahmojensa ja juonen yllättävien käänteiden ansiosta.” sanoo Isabel Hund, Legendary Tobisin toimitusjohtaja.
Terapiassa-kirjan englanninkielinen laitos Follow the Butterfly ilmestyy brittikustantamo Pushkin Pressin julkaisemana maaliskuussa 2024.
Romaanin jatko-osa Hengissä ilmestyy 1. päivä joulukuuta WSOY:n kustantamana.
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.