Doctor Sleepin ensi-ilta oli viime perjantaina, 1.11. Leffa on jatkoa sekä Stanley Kubrickin Hohto-elokuvalle että Stephen Kingin alkuperäisromaanille. Sekavaa, niinpä.
Mike Flanagan on kuitenkin tehnyt hienoa työtä ja saanut sekä elokuvan että romaanin elementit kasattua tyydyttävään muotoon.
Myös King vaikuttaisi olevan tyytyväinen.
– Luin käsikirjoituksen todella, todella tarkkaan. Halusin tietenkin tehdä hyvää työtä jatko-osan kanssa, koska kaikki tuntevat Hohto-romaanin tarinan. Mietin samalla, etten halua mokata tätä. Pidän Flanaganin elokuvista, ja olen työskennellyt hänen kanssaan jo aiemmin Gerald’s Gamea tehdessä. Luin kässärin todella tarkkaan ja sanoin itselleni, ”Kaikki mitä vihasin Kubrickin elokuvassa on nyt korjattu”, King kertoo.
Tsekkaa traileri alta.

Lähde: JoBlo