Elokuvaohjaaja Martin Scorsese tunnetaan omintakeisesta tyylistään tehdä elokuvia. Taksikuski, Kuin raivo härkä, Mafiaveljet, Lentäjä ja Hugo on vain pintaraapaisu legendaarisen ohjaajan hienoimpia töitä. Vuonna 2007 Scorsese kirjoitti, että nuori Wes Anderson on seuraava Scorsese.
Rooman elokuvajuhlilla Andersonille heitettiin yleisökysymys melkein 10 vuoden takaisesta lausunnosta. ”Hän sanoi niin kauan, kauan sitten. En tiedä onko hän samaa mieltä enää”, The Grand Budapest Hotel ja Rushmore -ohjaaja vastasi. Anderson korosti myös että Scorsesen oli valittava joku, koska joku oli kirjoittamassa artikkelia ”seuraavasta Scorsesesta”.
Anderson muistaa kuitenkin lausunnon olleen ”hyvin positiivinen kokemus” ja ihailevansa Scorsesen töitä. ”Hän on yksi syy miksi halusin ryhtyä tekemään tätä työtä.”
Lähde: Hollywood Reporter.
(Episodi/JR)
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.