The Witch ja The Lighthouse -ohjaaja Robert Eggers kertoo uudesta elokuvastaan The Northman Coffee Talks -ohjelmassa. Koronavirus iski produktioon lujaa – vain viikko ennen kuvausten alkamista kaikki piti pistää jäihin.
”Suurin osa näyttelijöistä oli kuvauspaikalla, teimme rooliasu- ja meikkitestejä, kunnes meidän täytyi lopettaa”, Eggers sanoo. Elokuvassa nähdään muun muassa Alexander Skarsgård, Nicole Kidman, Bill Skarsgård, Willem Dafoe, Björk, Ethan Hawke ja Anya Taylor-Joy.
Viikinkielokuvan kuvaukset on nyt kuitenkin jo saatu purkkiin. Ensi-illasta ei vielä ole tietoa, mutta aina on toivoa loppuvuodelle 2021. Kuuntele koko haastattelu täältä.
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.