Peter Weller saattaa tehdä Robocop-paluun – ”En lähde Pohjois-Koreaan kuvaamaan”

Weller kertoi että jos diili on hyvä, hän tekee mitä vain.

28.3.2025 15:00

Vuonna 1987 ilmestyneen Robocopin päätähti Peter Weller pohti liittymistään elokuvasarjan mahdolliseen uudelleenkäynnistykseen.

”Jos käsikirjoitus on hyvä ja raha on kohdallaan, teen mitä vain”.

”Kuten Robert Mitchum sanoi: ”en kuvaa öisin”. Ja missä se edes kuvattaisiin? En lähde Pohjois-Koreaan purkittamaan”.

”Mutta diili on hyvä, teen sen”, Weller veisteli.

Lue myös: Illalla tv:ssä: Scifiklassikko sai uuden version mutta se jäi vaisuksi – alun perin leffaa puuhasi Darren Aronofsky

Paul Verhoevenin ohjaama, alkuperäinen Robocop on vuosikymmenen scifi-klassikko, mutta jatko-osat sekä vuoden 2014 uudelleenkäynnistys eivät juurikaan jättäneet kerrottavaa jälkipolville.

77-vuotias Weller ei viitannut mihinkään tiettyyn Robocop-projektiin. Noin viitisen vuotta sitten oli kehitteillä alkuperäisen käsikirjoittajan Ed Neumeierin viritys RoboCop Returns, mutta tästä Weller kieltäytyi.

Viime vuoden syyskuussa tosin tiedotettiin, että Amazon kehittelee omaa Robocop-sarjaansa, jonka takana häärivät Peter Ocko ja James Wan.

YouTube video

Lähde: Cinemablend