Pesäpalloilija Jeremy Giambi on kuollut 47-vuotiaana. Raporttien mukaan kyseessä oli itsemurha ampuma-aseella. Uutisesta kertoi muun muassa The Wrap.
Giambi pelasi Oakland Athletics -joukkueessa, joka oli Brad Pittin tähdittämän Moneyball -elokuvan keskiössä. Giambia näytteli elokuvassa Nick Porrazzo. Giambi pelasi joukkueessa vuoden samaan aikaan kuin hänen veljensä Jason Giambi.
Moneyball sai Episodin arviossa kolme tähteä. ”Monet Beanen ja Brandin laskelmissaan käyttämät termit jäävät baseballiin perehtymättömille katsojille käsittämättömiksi. Se ei haittaa, sillä elokuvassa tärkeintä ei ole kentällä tapahtuva peli vaan se, jota käydään kulissien takana. Katsojan edellytetään myös jännittävän yksittäisten otteluiden lopputulosta niin vähän kuin urheiluelokuvassa on mahdollista.”
We are heartbroken to learn of the passing of a member of our Green and Gold family, Jeremy Giambi. We offer our condolences to Jeanne, Jason, and his family and friends. pic.twitter.com/sBSEyRb2z4
— Oakland A’s (@Athletics) February 9, 2022
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.