Odotettuun sarjaan pestattu Florence Pugh täytti 29 – tältä hän näyttää nyt

Alkuperäisteoksesta tehtiin elokuva, jonka pääosassa oli James Dean.

3.1.2025 05:30

Florence Pugh juhlii tänään 29-vuotissyntymäpäiväänsä. Hän on hurmannut katsojat rooleillaan elokuvissa kuten Oppenheimer (2023), Lady Macbeth (2016), Pikku naisia (2019), Midsommar – loputon yö (2019) ja Black Widow (2021). Erityisesti roolisuoritus Lady Macbethissä toi hänelle kiitosta ja British Independent Film Award -palkinnon.

Pugh’n näyttelijänura sai alkunsa, kun hän näytteli kuusivuotiaana koulunäytelmässä. Hän paneutui rooliinsa huolella ja opetteli Yorkshiren aksentin.

Ammattinäyttelijänä Pugh debytoi vuonna 2014 draamaelokuvassa The Falling, jossa hän näytteli varhaiskypsää teiniä. Elokuvassa esiintyi myös Game of Thronesista tuttu Maisie Williams. Samana vuonna Pugh oli ehdolla parhaaksi näyttelijätulokkaaksi BFI London Film Festivalilla.

Lue myös: 2000-luvun parhaat näyttelijät listattu – Arvaatko kuka oli ykkönen?

Black Widow (2021).

Vuonna 2016 julkaistu Lady Macbeth vain lisäsi Pugh’n arvostusta, ja vuonna 2016 alkaneesta Marcella-nimisestä poliisisarjasta hän voitti BIFA Award -palkinnon. Vuonna 2018 hän puolestaan pääsi näyttelemään Anthony Hopkinsin kanssa elokuvassa King Lear.

Kansainvälisen läpimurtonsa hän teki viimeistään vuonna 2019. Tuolloin hän näytteli Midsommar – loputon yö ja Pikku naisia -elokuvien lisäksi Dwayne Johnsonin ideasta lähteneessä koomisessakin leffassa Fighting with my Family.

Johnson sai idean elokuvaan katsellessaan hotellihuoneessaan vuoden 2012 dokumenttia perheestä, jonka jäsentä Pugh esittää elokuvassa. Johnson soitti heti dokumentin katseltuaan Stephen Merchantille, joka kehitti leffaan käsikirjoituksen. Merchant niin ikään ohjasi elokuvan, jossa nähdään myös Johnson.

Lue myös: ”On olemassa hienovaraisia rajoja, joiden sisällä naisten on pysyttävä” – Florence Pugh kertoo työskentelystä Hollywoodissa

Pikku naisia (2019).

Viimeisimpiä merkittäviä töitä Pugh’lta on rooli elokuvassa A Good Person (2023). Hyvän vastaanoton saaneessa leffassa Pugh näyttelee Allisonia, jonka elämä romahtaa kuolemaan johtaneen onnettomuuden jälkeen. Zach Braffin ohjaamassa elokuvassa näyttelee muun muassa Morgan Freeman.

Pugh’n oli mukana myös vuonna 2024 ilmestyneessä elokuvassa Dyyni: Osa kaksi. Hän näytteli siinä prinsessa Irulan Corrinoa. Leffan ohjasi ensimmäisen osan tapaan arvostettu Denis Villeneuve.

Marvel-faneja puolestaan kiinnostanee vuoden 2025 leffa Thunderbolts, jossa hän uusii Yelena Belovan roolinsa. Siinä nähdään myös Harrison Ford, David Harbour, Sebastian Stan ja Olga Kurylenko.

Lue myös: Disney tuo seuraavaksi tämän prinsessan takaisin valkokankaille – luvassa näytelty versio, tietenkin

Midsommar – loputon yö (2019).

Pugh näyttelee klassikkoteokseen pohjautuvassa sarjassa

Pughilla on rooli tulevassa Netflix-sarjassa, joka pohjautuu John Steinbeckin klassikkoromaaniin Eedenistä itään. Siitä on aiemmin tehty elokuva, jonka pääroolissa oli James Dean. Elokuvan ohjasi Elia Kazan, ja seitsenosaisen minisarjan vetäjänä toimii hänen lapsenlapsensa Zoe Kazan. Hän myös sovittaa käsikirjoituksen.

Sarjan muina tähtinä toimivat Christopher Abbott, Hon Lee sekä Mike Faist, joka näyttelee James Deanin aikoinaan näyttelemän roolin. Sarjan julkaisupäivää ei ole vielä tiedossa, mutta tuotanto on jo käynnissä.

Lue myös: Rohkeita kuvia jakava Bond-tyttö Olga Kurylenko täytti 45 – erikoinen kommentointi Thunderbolts-elokuvasta

Lady Macbeth (2016).

Alla listattuna muutamia triviatietoja Florence Pugh’sta

Hän kärsi lapsena trakeomalasiasta, joka johti usein sairaalahoitoihin. Hänellä on sen vuoksi putki henkitorvessa, joka auttaa häntä hengittämään kunnolla. Tämä johti siihen, että hänelle muodostui omalaatuinen, karaistu ääni.

Laulaa ja kirjoittaa omia kappaleita. Hän osaa myös soittaa kitaraa ja pianoa.

Florence Pugh elokuvassa Oppenheimer (2023).

Midsommar – loputon yö (2019) -elokuva oli hänelle henkisesti raskas työtehtävä. Pugh kertoi Pikku naisia -elokuvan olleen sen jälkeen terapeuttinen kokemus.

Hänen koe-esiintymisensä Abigailin rooliin elokuvassa The Falling (2014) oli hänen ensimmäinen koe-esiintymisensä.

Hänen tärkeimmät esikuvansa ovat Jodie Foster, Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Scarlett Johansson, Meryl Streep, Dwayne Johnson, Emma Thompson, Natalie Portman, Saoirse Ronan ja Keanu Reeves.

Oli vuonna 2020 Oscar-ehdokkaana roolistaan elokuvassa Pikku naisia.

The Falling (2014) -elokuvassa näytteli myös Maisie Williams.

Florence Pugh on Instagramissa. Alla hänen jakamiaan julkaisuja.

Lue myös: Tiesitkö? Steven Spielberg ja Eric Bana taivuttelivat Daniel Craigia ottamaan 007-roolin vastaan

Kaikki syntymäpäiväjutut täällä: syntymäpäivä -aiheiset jutut – Episodi.fi

Lähde: THR, Wikipedia, IMDb, UproxxUproxx