Nyt Viaplayssa: Loistava ja rujo trilleri kaupunkimellakasta – tuleva Marvel-tähti vetää inhottavan roolin

IMDb-arvosana on 7,3.

14.4.2022 04:30

Elisa Viihde Viaplayn valikoimassa on nyt elokuva Detroit (2017).

Detroit on väkevä ja liikuttava kertomus yhdestä USA:n historian kauhistuttavimmista ja rasistisimmista tapahtumista. Musta väestö ja poliisi ottivat yhteen mellakoissa Detroitissa kesällä 1967.

Näyttelijöinä John Boyega, Will Poulter, Anthony Mackie, Algee Smith, Hannah Murray sekä Jason Mitchell. Ohjauksesta vastaa Kathryn Bigelow.

Will Poulter näyttelee elokuvassa pahispoliisia. Tulevaisuudessa hänet nähdään Marvelin leivissä Guardians of the Galaxy 3 -elokuvassa.

Kathryn Bigelow käytti ohjaustyyliä, jonka hän omaksui ensimmäisen kerran The Hurt Lockerissa (2008). Hän ei suunnitellut sarjaa lähikuvia ja laajakuvia, vaan hän piti jatkuvasti liikkeessä kolmea tai neljää kameraa näyttelijöiden ympärillä. Kaikki lavasteet olivat valaistuja, jotta näyttäjillä oli myös enemmän liikkumavaraa. Bigelowin mukaan hän tarvitsi kohtauksissa vain kaksi tai kolme ottoa. Alla traileri.

Lue myös: Nyt Viaplayssa: Räjähtävästä sotaleffasta eivät kaikki pidä – ohjaaja teki harvinaisen tarkkaa työtä – Episodi.fi

YouTube video

Lähde: IMDb

Aiheeseen liittyviä elokuvia