Urheilija, näyttelijä O.J. Simpson kuoli aiemmin huhtikuussa syöpään 76-vuotiaana. Disney Plus -suoratoistopalveluun ja Viaplaylle on lisätty nyt loistava dokumentti, joka kertoo kiistellyn Simpsonin tarinan.
Ohjaaja Ezra Edelmanin O.J.: Made in America on kuuteen osaan pätkitty dokumentti, joka kestää yhteensä melkein kahdeksan tuntia. Elokuva käsittelee Simpsonin lisäksi yhtä lailla myös afroamerikkalaisen Yhdysvaltojen historiaa.
Kulttuurihistorian kannalta kyseessä on arvokas ja mielenkiintoinen dokumentti. Sen pitkä kesto tekee siitä kaikkien aikojen pisimmän Oscarilla palkitun elokuvan. O.J.: Made in America voitti parhaan dokumenttielokuvan palkinnon.

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.