Nyt suoratoistona: Yksi tämän vuosituhannen parhaita rikosleffoja – improvisaatio pelästytti leffan näyttelijän

IMDb-arvosana on 8,5.

22.4.2024 09:30

HBO Maxin valikoimassa on nyt Martin Scorsesen tiivistunnelmainen, neljällä Oscarilla palkittu rikosjännäri The Departed (2006).

Irlantilainen mafiapomo Frank Costello esittäytyy 1980-luvun Bostonissa nuorelle Colin Sullivanille. Monta vuotta myöhemmin Sullivan on valmennettu vakoojaksi Massachusettsin osavaltion poliisiin, ja hän liittyy erikoistutkintayksikköön.

Näyttelijöinä Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg, Martin Sheen, Ray Winstone, Vera Farmiga, Alec Baldwin, Anthony Anderson ja James Badge Dale.

Scorsese halusi Al Pacinon Costellon rooliin, koska hän ei ollut koskaan aiemmin työskennellyt Pacinon kanssa, mutta hän kieltäytyi. Jack Nicholson oli Scorsesen seuraava valinta. Pacino näytteli myöhemmin Scorsesen elokuvassa The Irishman (2019).

Kohta otetaan pistooli esille.

Nicholson ei ollut todellakaan huono valinta. Hänen improvisointinsa meni leffassa niin pitkälle, että se yllätti DiCaprionkin. Nicholson oli etukäteen tuuminut, ettei kohtaus DiCaprion kanssa ole tarpeeksi intensiivinen – ja hän toikin mukanaan oman, oikean aseensa.

Sopivana hetkenä hän veti pistoolinsa esiin, ja uhkasi sillä DiCapriota – yllättyneen katseen voi nähdä näyttelijän kasvoilta itse leffassakin. Scorsese piti tempusta niin paljon, että se päätyi lopulliseen elokuvaan. DiCaprio kutsui kohtaustaan Nicholsonin kanssa ”yhdeksi elämäni ikimuistoisimmista hetkistä”.

Elokuva on myös Viaplayssa. Alla traileri.

Lue myös: Muistatko 007-elokuvan kauniin Izabella Scorupcon, 53? Tältä ikinuori tähti näyttää nyt – Episodi.fi

YouTube video
Lähde: IMDb

Aiheeseen liittyviä elokuvia