Maxissa on nyt elokuva The Good Traitor (Vores mand i Amerika, 2020).
Natsi-Saksa hyökkäsi Tanskaan 9. huhtikuuta 1940 ja vaati maan välitöntä antautumista. Hallitus antautui muutaman tunnin kuluttua. Tästä seurasi pakollista yhteistyötä natsien kanssa.
Atlantin toisella puolella Tanskan Yhdysvaltain-suurlähettiläs, urhea maailmankansalainen Henrik Kauffmann, oli valmis riskeeraamaan kaiken. Hän kieltäytyi noudattamasta saksalaisten käskyjä ja ryhtyi kapinalliseen suunnitelmaansa, jonka päämääränä oli Hitlerin kukistaminen ja Tanskan kansan vapauttaminen.
Näyttelijöinä Ulrich Thomsen, Denise Gough, Mikkel Boe Følsgaard, Zoë Tapper, Burn Gorman, Henry Goodman sekä Esben Dalgaard Andersen. Ohjaajana Christina Rosendahl.
Elokuva on myös Disney Plussassa ja SkyShowtimessa. Alla traileri.

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.