Prime Videossa on nyt elokuva The Expendables (2010).
Barney Ross on mies, jolla ei ole mitään hävittävää. Hän on palkkasotilaiden ryhmän peloton johtaja, joka ei turhia tunteile – Barneyn ainoat lähimmäiset ovat hänen pick-upinsa, vesitasonsa ja tiiminsä, ryhmä nykypäivän sotureita ja hänen lojaaleja työtovereitaan. Pesunkestävänä kyynikkona Barney kutsuu työtään ”tahranpoistoksi”.
Hänen tiimiinsä kuuluvat entinen erikoisjoukkojen sotilas ja teräaseiden asiantuntija Lee Christmas, lähitaistelun mestari Yin Yang, ampuma-aseiden ekspertti Hale Caesar, räjähdysaineet tunteva Toll Road ja Gunnar Jensen, tarkka-ampuja ja taisteluissa kunnostautunut veteraani, jolla on omat demoninsa riesanaan. Barney ottaa vastaan komennuksen, jota kukaan muu ei suostu hoitamaan – syöstä vallasta pienen Vilenan saarivaltion murhanhimoinen diktaattori kenraali Gaza ja päättää sotilasjuntan hirmuhallinto.
Ohjaajana ja näyttelijänä Sylvester Stallone. Näyttelijöinä myös Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Eric Roberts, Randy Couture, Steve Austin, David Zayas, Giselle Itié, Charisma Carpenter, Gary Daniels, Terry Crews sekä Mickey Rourke.
Episodi antoi arvostelussa elokuvalle kolme tähteä:
”Suhtautuminen elokuvaan riippuu pitkälti katsojan omasta etäisyydestä 1980-lukuun. Tuon ajan toiminnan ystäville pakotetutkin viitteet aikakauteen ovat ajan kultaamia, vaikka ovatkin todistusaineistoa siitä, kuinka hölmö lihaskimpputappajia palvova vuosikymmen lopulta olikaan.”
Mickey Rourke oli mielestään Stallonelle palveluksen velkaa, ja hän sanoi tehneensä tämän elokuvan sen vuoksi. Stallone oli vuosia aiemmin antanut Rourkelle roolin elokuvasta Get Carter (2000), kun Rourken ura oli pohjamudissa. Stallone maksoi tuolloin myös osan Rourken palkasta itse.
Elokuva on myös Viaplayssa. Alla traileri.
Lue myös: Muistatko Veronica Mars -sarjan? Tältä kaunis päätähti Kristen Bell näyttää nyt – Episodi.fi

Lähde: IMDb