Netflixiin on lisätty Chronicle (2012).
Josh Trankin ohjaama Chronicle on ehdottomasti katsomisen arvoinen elokuva scifistä ja supersankaritarinoista pitäville. Found footage -tyylillä kuvattu tieteiselokuva kertoo kolmesta opiskelijasta, jotka tekevät uskomattoman löydön. Heille kehittyy tämän seurauksena yliluonnollisia voimia, joita he alkavat käyttää hyväkseen. Yksi opiskelijoista kuitenkin menee liian pitkälle ja alkaa käyttämään voimiaan synkkiin tarkoituksiin.
Pääosissa nähdään Dane DeHaan, Alex Russell ja Michael B. Jordan.
Elokuvan Rotten Tomatoes -prosentti on 85.Episodin arviossa elokuva sai aikoinaan neljä tähteä. Siinä kirjoitettiin muun muassa seuraavanlaisesti:
”Rakeinen kuva ja realistinen ote scifi-tarinaan tuo mieleen myös toisen scifi-yllättäjän, District 9 -elokuvan. Molemmissa nimettömät tekijät luovat mainion, karhean lopputuloksen.”
”Chroniclessa on kaikki kalkkunaleffan ainekset, mutta riittävän hyvä näyttelijätyö sekä mielenkiintoiset supervoimat ja juonenkäänteet tekevät siitä osiensa summaa paremman.”
”Sekä ohjaaja Josh Trank että käsikirjoittaja Max Landis ovat ensimmäistä kertaa pitkän elokuvan ohjaksissa. Nuorten tekijöiden kädenjäljestä paistaa kunnioitus sukkahoususarjakuvien väärinymmärretyille pahiksille.”

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.