Netflixin valikoimassa on nyt Aki Kaurismäen ohjaama elokuva I Hired a Contract Killer (1990).
Henri on masentunut menetettyään työnsä, mutta pelkää liikaa tehdäkseen itsemurhan. Sen sijaan hän palkkaa palkkamurhaajan tekemään työnsä – mutta mitä tapahtuu, jos hän muuttaa mielensä?
Näyttelijöinä Jean-Pierre Léaud, Margi Clarke sekä Kenneth Colley. Myös Kaurismäen voi bongata elokuvasta – hän näyttelee siinä miestä, joka myy aurinkolasit Henrille.
Lue myös: Ketkä olivat David Lynchin mielestä maailman parhaat ohjaajat? Aki Kaurismäki mainittu!
Lue myös: Netflixiin lisättiin kattaus upeita Suomi-elokuvia – kelpaa katsella
Olli Manninen kirjoitti Iltalehdessä vuonna 1990 seuraavasti:
”Tulitikkutehtaan tytön tavoin I Hired a Contract Killer on Kaurismäkeä vahvimmillaan.”
Arvostelussa sanottiin myös, että leffa on ”nokkelan mustan huumorin ja tiivistetyn kerronnan yhteensulauma. Killer on hyvin tyypillinen, mutta edeltäjänsä tavoin seestynyt kaurismäki-kuva. Poissa on varhaisempien elokuvien alleviivaava nokkeluus ja koppavuus, tilalle on astunut aito lakoninen komiikka.”
Myös elokuvan tähti Jean-Pierre Léaud sai kehuja:
”Killerin huumori on kansainvälistä, sillä se perustuu pitkälti näyttelijöiden eleille tai sanomattomalle tilannekomiikalle. Léaud’n suupielen värähdys kertoo usein enemmän kuin joutavat jaarittelut.”
Elokuva on myös Yle Areenassa ja Cineastissa. Alla näyte elokuvasta.
Lähde: IMDb