Nicole Kidman The Lighthouse -ohjaajan tulevasta viikinkielokuvasta: ”Olen kauhuissani”

Odotukset kasvavat.

25.11.2020 21:30

Nicole Kidman kertoi Indie Wiren mukaan uudessa haastattelussaan tuntemuksiaan The Lighthouse ja The Witch -ohjaaja Robert Eggersin uudesta elokuvasta. The Northman on keskiaikainen viikinkitarina, joka sijoittuu 900-luvulle.

”Olen aika kauhuissani juuri nyt. Kuulostan rauhalliselta, mutta teidän ei pitäisi nähdä mitä päässäni liikkuu nyt”, Kidman sanoi. Hän myös kertoo, että ei ole aina edes kärryillä siitä mitä tekee, koska on tyyliltään hyvin spontaani näyttelijä. Kidman sanoo, että ei ole valmistautunut rooliin sen kummemmin.

Myös toinen elokuvan näyttelijä on avannut sanaisen arkkunsa. Mustasta kuningattaresta maailmanmaineeseen ponnahtanut Anya Taylor-Joy nähdään jo toistamiseen Eggersin elokuvassa. Hän lupailee, että vastaavaa ei ole aiemmin nähty.

Elokuvassa nähdään myös muun muassa Alexander Skarsgård, Willem Dafoe ja Björk.