Variety kertoo, että Netflixin toinen toimitusjohtaja Ted Sarandos jatkaa koomikko Dave Chappellen puolustamista.
Chappelle joutui myrskyn silmään viimeeksi komediaspesiaali The Closerin vuoksi, koska hänen katsottiin vitsailleen transvastaisesti. Moni Netflixin omakin työntekijä marssi protestiksi ulos töistä.
Netflix tilasi myös kolme komediaspesiaalia Tony Hinchcliffeltä, joka oli vitsaillut puertoricolaisista Donald Trumpin vaalitilaisuudessa.
”Helppoja päätöksiä ei ole koskaan. Ne perustuvat kuitenkin sanan- ja ilmaisunvapauteen”, Sarandos perusteli.
Chappelle on Sarandosin mukaan samassa, rajoja venyttävässä joukossa, jossa myös Lenny Bruce, George Carlin ja Richard Pryor olivat.
”Hän on selvästi siinä luokassa. Parhaiden, jotka ovat koskaan sitä työtä tehneet. Kukaan ei voi kiistää, etteikö hän olisi yksi aikakautemme parhaista koomikoista. Koomikot tarvitsevat turvallisia tiloja kokeilla asioita”, Sarandos sanoo.
”Se on taidemuoto, joka on yleisön määrittelemä. Et voi sanoa, että jokin ei ole hauskaa, jos 18 000 ihmistä nauraa sille. Voit sanoa, että se loukkaa ja satuttaa, mutta et, ettei se olisi hauskaa.”
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.