Vuoden 1980 Yön kuningas (”Cruising”) on Manaaja-ohjaaja Willian Friedkinin kiistellyimpiä elokuvia.
Al Pacinon esittämä poliisi Steve Burns soluttautuu New Yorkin nahkahomopiireihin, jossa riehuu murhaaja. Burns uppoutuu peiterooliinsa liiankin syvälle, jonka seurauksena avioliitto Nancyn (Nancy Allen) kanssa alkaa rakoilemaan.
Yön kuninkaassa valtaväestölle tuntematon alakulttuuri räiskäistiin suoraan päin ihmisten naamaa. Päihteet, homo-orgiat ja väkivaltainen kuvasto aiheuttivat sen, että elokuvaa ei sallittu Suomen teattereihin edes K-18-versiona, vaan kiellettiin kokonaan. Kiellon syy oli ’raaistavuus’. Yhdysvalloissa elokuva julkaistiin DVD:llä vasta 2007 ja Blu-ray:llä 2019. Molempiin julkaisuihin tehtiin muutoksia teatteriversioon nähden.
44 vuotta sitten Yön kuningas aiheutti suuttumusta seksuaalivähemmistöjen keskuudessa. Elokuvan tekemistä häirittiin ja julkaisun aikoihin sitä vastaan protestoitiin.
Pacino kertoi Sonny Boy (2024) -elämäkerrassaan, että koki elokuvan tehneen hallaa LGBTQ-yhteisölle. Aikanaan Pacino ei osallistunut elokuvan markkinointiin, eikä ennen kirjaa ollut kommentoinut sitä käytännössä koskaan.
”Lahjoitin elokuvasta saadut rahat seksuaalivähemmistöille tarkoitettuihin hyväntekeväisyysrahastoihin. En tiedä helpottiko se omatuntoani, mutta raha auttoi sentään joitain ihmisiä”, hän avasi.
Friedkin kertoi tiedostaneensa myöhemmin, että Yön kuningas ei edistänyt homojen oikeuksia, mutta ei tarkoittanut sitä homovastaiseksi.
”S&M-skenen oli tarkoitus olla taustatarina murhamysteerille, ei linkittää homoutta murhaamiseen. Tänäkin päivänä elokuva on sekä monitulkintainen, että todella rankkaa tavaraa” , hän kommentoi 2013.
Yön kuningas on vuokrattavissa Applen VOD-palvelussa.

Lähde: Deadline