Rakastetulle tv-sarjalle on vaikea heittää jäähyväiset, vaikka näyttelisit murhanhimoista megalomaanikkoa. Prime Videon rakastetun The Boys -sarjan tähti Antony Starr on noussut valokeilaan pahisroolinsa avulla.
The Boys tulee päättymään viidenteen kauteen, ja Starrilta kysyttiin Happy Sad Confused -podcastissa mietteitä finaalista.
– [Eric Kripke, The Boysin luoja] käynnisti sarjan sanomalla, että hänellä oli aina mielessään viiden kauden mittainen suunnitelma. Ja tietysti ajattelin, että ”hah, katsotaanpa. Tämä saattaa jäädä vain kahteen kauteen.” Mutta ei, sarja on menestynyt hyvin. Uskoisin, että kaikki haluavat nähdä vahvan lopun. Mikään ei ole nimittäin pahempaa kuin se, että teet viimeisen kauden ja se on surkea. Olen ollut mukana sellaisessa sarjassa ja se oli ihan paskaa. Minun on elettävä sen kanssa. Haluaisin uskoa, että lopetamme todella vahvasti. Mielestäni ansaitsemme sen, Starr kertoo.
On totta, että moni hehkutettu sarja kaatuu viimeisillä kausillaan. Katkeransuloisia esimerkkejä ovat esimerkiksi Lost ja Game of Thrones.
Lähde: Slash Film