Mickey 17 ei ollut mikään lippukassahitti – tiedossa taloudellinen floppi?

Hauska elokuva ei ole löytänyt yleisöään.

10.3.2025 12:05

Joon-ho Bongin ja Robert Pattinsonin scifileffa Mickey 17 sai perjantaina ensi-iltansa maailmalla. Etelä-Koreassa se avasi jo viikkoa aiemmin.

Elokuva ei varsinaisesti räjäyttänyt pottia, mikä on sinänsä ymmärrettävää, koska scifi-elokuvat menestyvät harvemmin lippukassoilla.

Lue myös: Parasite- ja Mickey 17 -ohjaajalla on todella villi idea Alien-elokuvaa varten

Lue myös: Robert Pattinsonin kipparoima Mickey 17 avasi nihkeästi – Tätä tässä pelättiin

Mickey 17 tienasi 19,1 miljoonaa dollaria USA:ssa ja 24 miljoonaa muualla maailmassa. Globaali yhteistulos oli siis 43,6 miljoonaa dollaria.

Kun Etelä-Korean tienestit lasketaan vielä päälle, on Mickey 17 tienannut 53,5 miljoonaa dollaria.

Ongelma on kuitenkin siinä, että leffan budjetti oli 118 miljoonaa dollaria, jonka päälle lisätään vielä 80 miljoonan markkinointi. Omilleen elokuva pääsee vasta jossain 300 miljoonan jälkeen, eikä se tule tapahtumaan näillä tuloksilla.

Captain America: Brave New Worldilla on sama ongelma. Se on tienannut vasta 370,8 miljoonaa dollaria.

Leffan budjetti oli kuitenkin 180 miljoonaa plus sadan miljoonan markkinointi, joten omilleen se pääsee vasta noin puolessa miljardissa. Eipä taida tulla tapahtumaan.

Lähde: Dark Horizons

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.