Mel Gibsonin vuonna 2004 julkaistu The Passion of the Christ on elokuva, joka aiheutti valtavasti säpinää uskonnollisissa piireissä.
Jeesusta (Jim Caviezel) hyväksikäytetään elokuvassa niin monin eri tavoin, että sitä on syytetty myös kidutuspornosta. Toki elokuva on myös monen mielestä pelkkää jumalanpilkkaa.
Lue myös: Nämäkin näyttelijät ovat olleet ehdolla James Bondin rooliin – yllättäviä ja kovia nimiä mukana
Gibson suuntaa elokuussa Roomaan kuvaamaan jatko-osaa The Resurrection of the Christia. Elokuva kuvataan historiallisella Cinecittà-studiolla.
Gibson on jo aiemmin kertonut, että elokuva on kuin happotrippi, koska pääsemme näkemään, mitä Jeesukselle tapahtuu ristiinnaulitsemisen jälkeen. Jeesushan nousi kuolleista kolmantena päivänä.
Tarina käynnistyy kuitenkin enkelten lankeemuksesta: valontuoja Lucifer päätyy helvettiin. Elokuva päättyy viimeisen apostolin kuolemaan.
Ridley Scott suunnittelee parhaillaan uutta elokuvaa Cinecittàlla. Siellä on myös käynnissä Disneyn ja Universalin projektit. Gibson saa tilat käyttöönsä kesän lopulla.
Lähde: Deadline
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.