Lepakko- ja kissaeläimet varokoon, Tom Hardy liittymässä eläinten pelastuspartioon

19.12.2012 14:43

Yön ritarin paluun lihaskimppu Tom Hardyä ja Prometheuksen ruotsalaistähti Noomi Rapacea houkutellaan Animal Rescue -elokuvaan.

Hardy käy vielä viimeisiä neuvotteluja osallistumisestaan, kun samalla Rapacelle on tarjottu naispääosaa.

Jos näyttelijät hyppäävät tuotannon kelkkaan, nähdään Hardy erakoituneena baarinpitäjänä, joka sotkeutuu rikollisten väliseen vihanpitoon pelastettuaan koiranpennun, jonka entinen omistaja osoittautuu varsin vihamieliseksi. Rapacen roolista ei ole vielä tietoa.

Elokuvan on käsikirjoittanut omaan novelliinsa pohjautuen kirjailija Dennis Lehane, jonka kirjoihin pohjautuvat muun muassa elokuvat Suljettu saari (2010) ja Menneisyyden ote (2003).

Ohjaajaksi on kiinnitetty Michael R. Roskam, jonka edellinen elokuva Bullhead (2011) oli Belgian Oscar-ehdokkaana.

Animal Rescuen kuvausten on tarkoitus käynnistyä New Yorkissa maaliskuussa.

Lähde: Deadline

(EPISODI/JS)