Kuin Mafiaveljet, mutta yllättävässä ympäristössä – Dwayne Johnson tähdittää Martin Scorsesen tulevaa elokuvaa

Millaista jälkeä mahtaa syntyä, kun ”The Rock” esiintyy Martin Scorsesen gangsterielokuvassa?

18.3.2025 14:32

Hiljattain tuli julki sellainen tieto, että Martin Scorsese puuhaa uutta gangsterielokuvaa. Tällä kertaa keskiössä eivät kuitenkaan ole New Yorkin tai Bostonin rikollispiirit, vaan elokuva sijoittuu 1960–70-lukujen Havaijille.

Ennakkotietojen mukaan elokuvan pääosissa nähdään Dwayne Johnson, Leonardo DiCaprio ja Emily Blunt. Näistä Johnson on erityisen mielenkiintoinen valinta, sillä vapaapainijasta näyttelijäksi siirtynyt korsto on totuttu näkemään Fast & Furiousin ja Black Adamin kaltaisissa toimintarymistelyissä, joissa näytteleminen on ei vaadi yhtä paljon hienovaraisuutta kuin vakavammissa draamoissa.

Johnson kommentoi nyt Scorsese-kuviota X-viestipalvelussa.

”Olen kiitollinen tästä urani luovimmasta ja inspiroivimmasta ajasta – kun saan työskennellä ystävieni sekä tietysti maestro Marty Scorsesen kanssa”, Johnson kirjoittaa ja jatkaa:

”1960–80-luvuilla mafia hallitsi New Yorkia, Miamia, Chicagoa, Vegasia ja erityisen vahvasti saarta, jolla itse vartuin – Havaijia. Tiedossa on paljon kerrottavaa. Aloha nui loa [Paljon rakkautta]”

Scorsesen tulevaa elokuvaa on kuvailtu Mafiaveljien ja The Departedin tyyliseksi rikosdraamaksi, jonka keskiössä on Robert DeNiron Mafiaveljissä esittämän Jimmy the Gentin kaltainen häikäilemätön havaijilaisgangsteri. Elokuva perustuu tositapahtumiin.