Komedialegenda Patton Oswalt jakoi Twitter-tilillään vanhan haastattelupätkän, jossa Aki Kaurismäki kertoo esikoiselokuvastaan Rikos ja rangaistus. Kaurismäki kertoo videolla miksi hän päätti sovittaa Dostojevskin suuren romaanin elokuvaksi.
”Luin kirjan, jonka Truffaut kirjoitti Hitchcockista. Hitchcock sanoi, että ei koske siihen kirjaan, koska se on liian vaikea. Ajattelin, että näytän sinulle vanha käppänä. Se oli liian vaikea. Mutta se on minun ongelmani. Olin nuori, joten se on tekosyy”, Kaurismäki sanoo videolla.
”Vain satunnaisesti eksistentiaalinen suomalainen badass. Nyt minun täyty nähdä kaikki tämän tyypin elokuvat”, Oswalt kirjoitti saatteeseen.
Just a casually existential Finnish badass. Now I gotta go see all this guy’s films. https://t.co/fOXHzMrueZ
— Patton Oswalt (@pattonoswalt) May 24, 2023
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.