Emilia Pérez on kiistanalainen elokuva niin ulkoelokuvallisesti kuin sisällöltäänkin. Puuttumatta sen enempää elokuvan ulkopuolisiin tekijöihin, on todettava, että Emilia Perezin keräämät haukut ovat suhteellisen ansaittuja. Se tuntuu hetkittäin räikeän mauttomalta, esittää asioita omituisesta näkökannasta ja on oikeastaan aika tylsä elokuva.
Elokuva kertoo meksikolaisesta kartellipomosta, joka päättää jättää rikolliselämän taakseen ja aloittaa uuden elämän naisena. Hommassa lähtee auttamaan lakimies Rita, jonka ei osaakaan odottaa millaiseen soppaan sekaantuu.
Lue myös: Nämä 7 ennätystä Oscar-gaalassa rikottiin – Latvialainen animaatio oli eräs illan sensaatioista
Ranskalaisohjaaja Jacques Audiardin näkemys niin meksikolaisuudesta kuin sukupuoli-identiteeteistä tuntuu vinksahtaneelta, eikä musikaaliksi kategorisoidun elokuvan kappaleet ole oikeastaan edes hyviä.
Zoe Saldaña on elokuvan parasta antia Oscar-palkinnon voittaneella roolisuorituksellaan, mutta sekin tuntuu enemmän elämäntyöpalkinnolta, kuin kunnianosoitukselta Ritan roolista.
Elokuva on nyt ilmestynyt dvd:nä ja blu-rayna.
Niklas Tirkkonen
★★
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.