Kauhulegenda David Cronenbergin mielestä elokuvaromantiikka on harhaista – ”Digitaalisuus ja tekoäly tekevät siitä hallittavampaa”

Cronenbergin uutuuselokuvaa on kuvailtu yhdeksi hänen oudoimmista ja surullisimmista teoksistaan.

27.4.2025 08:30

The Shrouds -elokuvan juuri tehnyt ohjaajalegenda David Cronenberg (82) ei perusta ”elokuvaromantiikasta”, eli toisin sanoen digitaalisuuden välttelystä.

”Jotkut ohjaajat pitävät siitä kiinni, mutta itse pidän sitä harhaisena. Digitaalinen tekniikka parantaa hallittavuutta ja tehokkuutta. Leikkaaminen perinteiseen tyyliin on kömpelöä, eikä nostalgia tee siitä parempaa”, hän kommentoi tuoreessa haastattelussa.

Lue myös: Body Horror -kunkku David Cronenbergin häiriintynyt uusi leffa sai trailerin

Cronenberg kertoi myös tavasta, jolla hän rakentaa elokuvansa.

”Yleisö on tärkeä, mutta en pyri manipuloimaan sitä Hitchcockin tapaan. Haluan kutsua katsojat pohtimaan ajatuksiani ja hahmoja kanssani”

”Perinteestä poikkeava kerronan tyylini saattaa turhauttaa, mutta keskityn kaavamaisen tarinankerronnan sijaan realismiin”, Cronenberg selvitti.

The Shrouds kertoo menestyvästä liikemiehestä, joka kehittää GraveTech-nimisen hautausteknologian, hänen vaimonsa kuoltua. Teknologia tarjoaa läheisille mahdollisuuden seurata ruumiin hajoamisprosessia.

Elokuvaa on kuvailtu ”yhdeksi Cronenbergin oudoimmista ja surullisimmista teoksista”. Elokuva on sekoitus psykologista draamaa, salaliittoteorioita ja body horroria. Siinä tuodaan esiin kysymyksiä teknologian roolista kuoleman kohtaamisessa.

Yhdysvalloissa The Shrouds julkaistiin 18.4. Suomen ensi-illasta ei vielä ole tietoa.

YouTube video

Lähde: Variety

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.