Pahamaineisella black metalilla on ollut musiikkityylin alusta asti vannoutunut harrastajajoukko myös Suomessa. Dvd:nä julkaistu dokumentti Loputon Gehennan liekki näyttää, millaisia ovat alan kotimaiset tekijät.
Dokumentti toteuttaa tehtäväänsä muusikoiden haastattelujen avulla. Näiden sävy vaihtelee ilkikurisesta vitsailemisesta harhaiseen raivoamiseen.
52-minuuttinen teos jättää hieman raakilemaisen vaikutelman. Haastateltavien merkitystä omassa alakulttuurissaan ei avata, joten dokumentti lienee suunnattu alan harrastajille. Heille tarjotaan kuitenkin vähän uusia näkökulmia. Esimerkiksi kaikki haastatellut ovat miehiä, ja naisten asemaa black metal -piireissä sivutaan vain nopeasti. Toisaalta dokumentti avaa onnistuneesti salamyhkäisten muusikoiden maailmankuvia.
Dvd:llä tulee mukana myös 21-minuuttinen dokumentti Suomen noise-skenestä. Aihettaan hyvin valaiseva teos lyö katsojan silmien eteen päädokumenttia rajumpaa kuva-aineistoa kakkaleikkeineen ja viiltelyinstallaatioineen.
Saku Schildt
Elokuva ★★★
Ekstrat ★★★★
Loputon Gehennan liekki. Suomi 2011. Ohjaus Sami Kettunen. Ikäraja 16. Dvd. Julkaisupäivä 29.1.2014.