Lapsinäyttelijänä Kolmas kivi auringossa -sarjassa läpi lyönyt Joseph Gordon-Levitt joutui luomaan aikuisena nahkansa uudelleen.
Temppu onnistui ja 2010-luvun taitteessa miehestä tuli takuuvarma A-luokan Hollywood-elokuvien luottokasvo.
Colliderin haastattelussa 42-vuotias näyttelijä kertoi työkeikasta, joka sai pakan sekaisin.
”En jännitä helposti, mutta Saturday Night Liven juontokeikka oli raastavaa. Myös Daniel-Day Lewisin vastanäyttelijänä toimiminen Lincolnissa jännitti.”
Kaikista kovin paikka ei kuitenkaan ollut Gordon-Levittin mukaan kumpikaan näistä.
”Eniten olin hermona uudessa Flora and Son (2023) -elokuvassa. Laulan ja soitan kitaraa leffassa livenä, joten se vaati näyttelytaidon lisäksi myös musikaalisuutta”.
Levitt lauloi myös Pinocchio-elokuvassa, mutta tuolloin biisit oli nauhotettu etukäteen studiossa. Kuvauksissa liikuteltiin pelkkiä huulia.
Lähde: Collider
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.