Jon Stewart korjailee sanomisiaan: syytti Harry Potter -elokuvia juutalaisvihasta

Ensin kohu, sitten selittely.

6.1.2022 15:31

Jotkin uutislähteet kertoivat siitä, kuinka koomikko Jon Stewart olisi väittänyt podcastissaan Harry Potter -kirjailija J.K. Rowlingia juutalaisvihamieliseksi.

Oikeastihan Stewart puhui vain Harry Potter -elokuvan maahisista, jotka ovat hänen mielestään karikatyyrejä juutalaispankkiireista, kuten Episodikin uutisoi. Hän ei missän vaiheessa maininnut, että Rowling itse olisi antimitistinen.

Nyt Stewart on joutunut korjailemaan sanomisiaan:

– Ei J.K. Rowling ole antisemitistinen. Enkä usko, että Harry Potter -elokuvatkaan ovat antisemiittisiä. Rakastan niitä leffoja, ehkä jopa liikaa, kun ottaa huomioon ikäni, Stewart sanoo.

– Haluan vielä tähdentää, etten syytä Rowlingia juutalaisvastaisuudesta. Älkää syyttäkö häntä siitä.

Stewart joutui korjaamaan lausuntoaan, koska Campaign Against Antisemitism -niminen järjestö julkaisi tiedotteen, jonka mukaan Rowling on väsymättömästi puolustanut juutalaisia yhteisöjä vuosikausien ajan.

Lähde: Unilad