John Carpenter ohjaisi mielellään lisää, mutta ei saa kerättyä enää tarpeeksi rahaa: ”Kuin dinosaurusten luut istuisivat päättämässä asioista”

Saisimmepa legendan takaisin.

28.3.2025 17:01

Indie Wire uutisoi ohjaaja John Carpenterin haastattelusta. Halloweenin ja The Thingin ohjaaja sanoo, että elokuvastudiot eivät ole enää sitä, mitä ovat joskus olleet.

”Tuntuu kuin dinosaurusten vanhat luut istuisivat päättämässä asioista. Se on surullista. Tämä ei ole se bisnes, jolla aloitin”, Carpenter sanoo.

Hän sanoo, että ohjaisi uuden elokuvan enemmän kuin mielellään, mutta kaipaisi paremmat puitteet.

”Jos saisin oikeat olosuhteet, ohjaisin mieluusti uudelleen. En vain ole enää se sama nuori, joka tekee sen millä tahansa rahasummalla. En saa kerättyä enää isoa budjettia”, Carpenter jatkaa.

”Olen liian vanha. Se on liian vaikeaa. Ohjaaminen on kuitenkin elämäni rakkaus, enkä koskaan lopeta sen rakastamista.”

Lue myös: Kauhulegenda säveltää Parasite-ohjaajan uuden elokuvan

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.