Laulaja Taylor Swiftin The Eras Tour –elokuva on tuottanut maailmanlaajuisesti jo 123,5 miljoonaa dollaria ja rikkoo kaikenlaisia ennätyksiä.
Elokuvamaailmassa Swift on silti Christopher Nolaniin verrattuna vielä pikkutekijä. Oppenheimer lähentelee jo miljardin dollarin rajapyykkiä.
Voisi kuvitella, että Nolan ei poppidiivan touhuista pahemmin piittaa, mutta ohjaaja yllätti tuoreella kommentillaan.
”Swift näytti studioille, että heitä ei välttämättä tarvita, jos haluaa tehdä rahaa. Formaatti, jossa ihmisille jaetaan tarinoita ja kokemuksia teattereissa, on uskomattoman arvokas. Jos studiot eivät halua olla siinä mukana, joku tulee kyllä tilalle. Näin se vaan menee”, Nolan lausui New Yorkissa järjestetyssä tapahtumassa.
Nolan viittasi Swiftin tekniikkaan, jossa The Eras Touria ei myyty elokuvastudiolle, vaan suoraan teattereille. Swiftin elokuvaa levittää AMC-teatteriketju. Vaikka Nolan ei välttämättä fanita Swiftin musiikkia, ohjaajaneron kommenteista voi päätellä, että hän arvostaa Swiftin bisnesälyä ja merkitystä elokuvakulttuurille.
Koronapandemian, suoratoiston ja Tiktok-videoiden aikakaudella elokuvateatterikokemuksen asema on ollut uhattuna. Top Gun: Maverickin, Oppenheimerin ja Barbien kaltaisten elokuvien jättimenestys nimenomaan teattereissa on kuitenkin merkki siitä, että teatterikokemus elää ja voi hyvin.
Taylor Swiftin The Eras Tour on tästä tuorein osoitus.
Katso Nolanin haastattelu alta.
