Vuoteen 1957 sijoittuva tositarina kertoo Enzo Ferrarista, entisestä formulakuskista, jonka nimekäs autotehdas on ajautunut konkurssin partaalle.
Niin vaimonsa Lauran kuin avioliiton ulkopuolisen suhteen ja siihen syntyneen pojan tunnustamisen suhteen kipuileva mies päättää laittaa kaikki paukut Mille Migliaan, tuhannen mailin kestävyyskilpailuun.
Tosipohjaisuudessaan mielenkiintoinen Ferrari on pahasti uusintaleikkauksen tarpeessa oleva draama. Elokuvan vahvat näyttelijät (Adam Driver, Penélope Cruz) tekevät hyvää työtä, mutta edes he eivät pysty kannattelemaan – ironista kyllä – täysin vauhditonta kerrontaa.
Ja vaikka tämä pahasti välityön näköinen tuotos ohjaaja Michael Mannilta sisältää joitain hyvällä tavalla kivuliaita hetkiä on kokonaisuus varsin repaleinen. Jopa CGI-efektit ovat tällaiselle yli sadan miljoonan dollarin budjetilla tehdylle leffalle paikoin kammottavia.
Onneksi ääniraita on taattua Mann-suunnittelua. Se toimiikin näyttelijöiden ohella elokuvan polttoaineena.
Tom Kajaslampi
Tähdet ★★★

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.