Megasuosittu Jason Bourne -franchise on parhaillaan myynnissä. Robert Ludlumin perikunta haluaa löytää uuden kodin edesmenneen kirjailijan luomukselle.
Universal teki edellisen Bourne -elokuvan yhdeksän vuotta sitten, joten pian taitaa olla rebootin aika.
Lue myös: James Bond jäi Amazonin kynsiin ja moni on kauhusta kankeana – ”Bond muuttuu kuraiseksi tv-sarjaksi”
Ilmeisesti neuvotteluissa käy kova kuhina. Ainakin Apple, Netflix ja Skydance ovat neuvotelleet perikunnan kanssa. Ja miksei myös Universal voisi ostaa oikeudet takaisin.
Universalin viisi Bourne-elokuvaa ovat tienaneet lippukassoilla yhteensä 1,6 miljardia dollaria. Elokuvat saivat myös spinoff-sarjan.
Vielä ei tiedetä, onko Matt Damon mukana tulevissa tuotannoissa.
Lähde: Screenrant
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.