Kamalista elokuvistaan ja saksalaisten verolakien tuntemuksestaan tunnettu Uwe Boll aikoo jäädä eläkkeelle elokuvista.
Alone in the Dark, House of the Dead, Postal ja In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale -elokuvista tunnettu Boll ilmoittaa Metron haastattelussa, ettei leffabisnes enää kannata.
”Markkinat ovat kuolleet, eikä elokuvilla voi enää tehdä rahaa, koska DVD- ja blu-ray -myynti on tippunut 80 prosenttia viimeisen kolmen vuoden aikana. Siinä syy: minulla ei ole enää varaa tehdä elokuvia”, Boll sanoo.
Omia rahojaa elokuviinsa käyttäneen, mutta viime aikoina paljon tappiota tehneen ohjaajan viimeiseksi elokuvaksi jää Rampage: President Down, joka lienee provokatiivinen ja meluisa.
Lähde: Screen rant
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.