Illalla tv-tarjonnassa on elokuva Luce (2019).
Elokuvassa seurataan eritrealaislähtöistä poikaa, joka on saanut uuden alun adoptioperheessä ja loistaa kaikilla elämänalueilla. Hän on erinomainen oppilas, taitava urheilija ja pidetty kouluyhteisössä. Kaikki ei kuitenkaan ole sitä, miltä näyttää – eräs opettaja alkaa epäillä, ettei poika ole aivan niin ongelmaton kuin antaa ymmärtää.
Opettajan huomion kiinnittävät pojan poikkeuksellisen kypsät mielipiteet ja kiinnostus väkivaltaisiin teemoihin. Kun opettaja alkaa penkoa pojan taustaa, hän joutuu kohtaamaan karuja totuuksia tämän menneisyydestä ja Eritreassa koetuista perhetragedioista.

Ohjaus Julius Onah. Pääoissa Naomi Watts, Octavia Spencer ja Kelvin Harrison Jr.
Harrison Jr tekee elokuvassa hyvän roolisuorituksen. Watts vakuuttuikin ottamaan roolinsa vastaan nähtyään Harrison Jr:n koe-esiintymisen videolta.
Harrison Jr valmistautui rooliinsa perusteellisesti, sillä hän kirjoitti tutkielman psykiatri ja filosofi Frantz Fanonista osana rooliin valmistautumista. Sen jälkeen Octavia Spencer arvosteli sen, ja sama tutkielma nähdään myös elokuvassa.
Elokuva sai kriitikoilta myönteisen vastaanoton – kiitosta saivat erityisesti näyttelijäsuoritukset, Julius Onahin ohjaus, käsikirjoitus sekä teemat. Elokuvan kriitikkomittari Rotten Tomatoesissa on luvussa 91 ja yleisömittari luvussa 77. Alla traileri.
Tulevat lähetykset:
- Ke 16.4.2025 klo 23.35 · TV5
Lue myös: Nyt suoratoistona: Räväkkä toimintaleffa aikamatkustuksella höystettynä – nyt voi vain viihtyä
Lähde: IMDb