Yöllä tv:ssä: Onko tässä 1980-luvun pelottavin elokuva? Päätähden palomiestausta osoittautui yllättäväksi ongelmaksi kuvauksissa

IMDb-arvosana on 8,4.

18.4.2025 06:00

Yön tv-tarjonnassa on elokuva Hohto (1980).

Jack Torrance muuttaa perheensä kanssa eristyksissä sijaitsevaan vuoristohotelliin hoitaakseen sitä talven ajan. Aluksi idylliseltä vaikuttava arki saa synkän käänteen, kun hotellin ahdistava ilmapiiri ajaa heidät vähitellen kohti painajaista ja taistelua hengissä pysymisestä.

Ohjaus Stanley Kubrick. Pääosissa Jack Nicholson, Shelley Duvall ja Danny Lloyd.

Lue myös: Hohto-leffasta tehtiin jättimäinen löytö 45 vuotta ensi-illan jälkeen

Kubrick työskenteli usein pienen kuvausryhmän kanssa, mikä mahdollisti hänelle tyypilliseen tapaan loputtomat uusintaotokset, joskus näyttelijöiden ja henkilökunnan uupumiseen saakka. Erityisesti Duvall kärsi Kubrickin tiukasta komennosta.

Mainittakoon myös, että elokuvassa käytettiin uutta tekniikkaa. Useissa kohtauksissa hyödynnettiin Steadicam-kuvauslaitteistoa, joka antoi elokuvalle vielä tuolloin uudenlaista tyyliä ja tunnelmaa.

Elokuvan mieleen jäävimpiä kohtauksia on, kun Nicholsonin hahmo rikkoo kirveellä kylpyhuoneen oven. Rekvisiittaosasto rakensi sitä varten oven, joka on helppo rikkoa, mutta se oli virhe. Nicholsonilla on palomiestaustaa, joten hän tuhosi oven aivan liian helposti. Sen jälkeen kohtausta varten piti rakentaa uusi, tukevampi ovi.

Elokuvan kriitikkomittari Rotten Tomatoesissa on luvussa 83. Alla traileri.

Tulevat lähetykset:

  • La 19.4.2025 klo 00.45 · TV5
  • Su 20.4.2025 klo 00.00 · Kutonen

Lue myös: Ralph Fiennes, 62, muuntautui täysin! Treenasi uuteen elokuvaansa veistoksellisen bodarikehon

Lue myös: Suoratoistohelmi: Vuoden 2011 viihdyttävä leffa kamppailuroboteista saattoi jo unohtua – siitä puuhataan nyt myös sarjaa!

YouTube video

Lähde: IMDb

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.