Illalla tv:ssä: Kahdeksan vuotta yliopistossa ei riitä mihinkään

…Kun vastassa on elämänkoulu.

4.8.2024 19:48

Andrea on ehkä rakennustyömiehen ja siivoojan tytär, mutta kahdeksan vuotta yliopistossa ovat siivittäneet häntä kulttuurimaailman kuhinan kohteeksi. Hän valmistautuu suureen taideperformanssiinsa vodkalla ja energiajuomalla. Siivoojaäidin vuosikymmeniä jatkunut sairastelu saa jäädä hetkeksi sivurooliin, kun Andrea nostetaan 12 tunnin ajaksi satamanosturilla ilmaan, puhuttelemaan kulttuuritietoista väkeä. Ranskasta asti halutaan kuulla Andreasta.

Vaikka ihminen puhisi Louvren kotimaan kieltä ja olisi trenditietoisten tiedossa, unelmat voivat karata käsistä kuin tyhjä muovipussi tuulen mukaan. Arkisen huumorin sävyttämä Painkiller avartaa göteborgilaisen maahanmuuttajayhteisön keskellä kasvaneen taiteilijan luomisen tuskaa. Samalla se kertoo äiti-tytär-suhteesta. Kaikki maailman oppi ei tunnu riittävän siihen, että vahvasti työläistaustainen Dijana-äiti ymmärtäisi tyttärensä työtä, saati uskoisi jugoslavialaisdiktaattori Josip Titon olleen paha mies.

Mm. Venetsiassa palkitun Syödä, nukkua, kuolla -leffan ohjanneen Gabriela Pichlerin luotsaama ja yhdessä Johan Lundborgin käsikirjoittama kuusiosainen sarja iskee osuvasti asioiden ytimeen: Kulttuuripiireissä puhutaan hienoja sanoja, mutta niiden takana kumisee tyhjä kassalipas. Elämänkoulun käynyt eläkeläinen kärvistelee kivuissaan yhtä paljon kuin tyttärensä omissaan, vaikka heidän välillään näyttäisi olevan kuilu. Isommassa kuvassa korkeakulttuuria edustava yhteisö on samoissa ongelmissa kuin sen rinnalla satama-alueella toimivat työläiset. Kaikkia uhkaa häätö, kaikki ovat samalla viivalla, jotkut vain osaavat peitellä sitä paremmin kuin toiset.

Tänä vuonna valmistunut Painkiller on kaikesta huolimatta valoisampi kokonaisuus kuin Syödä, nukkua, kuolla. Sen huumori toimii täsmälääkkeen tavoin. Paljosta on kiittäminen fyysisen komedian taitavaa Dodona Imeria Andreana ja Snežana Spasenoskaa Dijanana. Vaikka molemmat ovat tv-tulokkaita – jälkimmäinen toimii varsinaisesti ravintola-alalla – ruudussa heidän välillään on hyvin aidon oloinen äidin ja aikuisen tyttären suhde.

Painkiller Yle Teema & Femillä kahden jakson putkessa sunnuntaisin alkaen 4.8.24 klo 20.10, uusinnat tiistaiaamupäivissä samalla kanavalla ja kaikki jaksot myös Yle Areenassa.