Disney Plus yrittää pitää kynsin hampain kiinni perheystävällisestä imagostaan Disney Plus -palvelussa. Sinne tulleita julkaisuja onkin sensuroitu.
Sensurointia on odotettavissa jatkossa, mutta yllättäen X-Men: Days Of Future Past -elokuvan alastonkohtausta ei muokattu tai poistettu leffan saapuessa palvelun valikoimaan. Tähän ihmeeseen tarttui myös Wolverinea esittänyt Hugh Jackman.
– Days Of Future Pastista tulee ensimmäinen Disney Plussassa näkyvä elokuva, jota ei ole sensuroitu, Jackman veisteli Instagramissa.
Kyseisessä vuoden 2013 -elokuvan kohtauksessa Wolverine nähdään aikamatkailunsa jälkeen täysin alastomana. Jostain syystä Jackmanin pepun saa näyttää palvelussa, mutta Daryl Hannahin ei.
Aiemmin palvelu on muokkaillut myös ainakin Aladdin, Leijonakuningas ja Pieni merenneito -elokuvia. Alla Jackmanin twiitti. Kerroimme myös täällä Disney Plussan touhuista: Nyt Disney sensuroi tv-sarjastaan tissivaon – kohtaus kiinnittää vain enemmän huomiota (kuva)
Kuva elokuvasta Real Steel.
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.