House of the Dragon -sarjasta tuttu Emma D’Arcy on liittynyt Tom Cruisen kaveriksi Alejandro G. Iñárritun tulevaan elokuvaan.
”Olen onnellinen, että saan työskennellä niin poikkeuksellisten taiteilijoiden kuin Alejandron ja Tomin kanssa. He ovat mestareita alallaan ja heidän yhteistyötään on ollut kunnia seurata”, D’Arcy kommentoi.
Lue myös: Tom Cruisen uusi elokuva on keskeytetty – ”Erittäin tunnettu näyttelijä on saanut vakavia vammoja”
Warner Brosin ja Legendary Entertainmentin tuottamalla elokuvalla ei ole vielä nimeä. Juonesta tiedetään se, että leffa keskittyy maailman vaikutusvaltaisimpaan mieheen. Hän yrittää epätoivoisesti todistaa olevansa ihmiskunnan pelastaja, ennen kuin hänen aiheuttamansa katastrofi tuhoaa kaiken.
Mukana ovat neljä Oscaria voittaneen Birdman-elokuvan käsikirjoittajat Alexander Dinelarisi ja Nicolás Giacabone. Näyttelijäkaartiin kuuluvat Cruisen ja D’Arcyn lisäksi ainakin Sandra Hüller (Putoamisen anatomia), John Goodman (Big Lebowski), Jesse Plemons (Kinds of Kindness) ja Riz Ahmed (Sound of Metal).
Ensi-iltapäiväksi on ilmoitettu 2.10.2026.
Lähde: Deadline