Disney teki historiallisen liikkeen: paljasti Ahsoka-sarjan avausjakson katsojaluvut

Studio ei ole aiemmin juurikaan numeroitaan paljastellut.

31.8.2023 21:45

Tähtien sota -universumin tuorein sarjalisäys Ahsoka käynnistyi viime viikolla Disney Plussassa. Nyt Disney on paljastanut millaisen avauksen entisen jedin sooloseikkailu oikein tekikään suoratoistopalvelussa.

Virallisen Tähtien sota -sivuston mukaan Ahsokan ensimmäistä jaksoa ”Master and Apprentice” katseltiin yhteensä 14 miljoonaa kertaa. Se oli tätä myöten myös alustansa katselluin sisältö viime viikolla ympäri maailmaa.

Lucasfilmin pomo Kathleen Kennedy ylistää ja kiittelee numeroiden yhteydessä myös sekä sarjan työtiimiä että faneja. Hänestä on upeaa kuinka Ahsoka on hahmona puhutellut suuria kaikenikäisiä yleisöjä jo vuosien ajan.

Disney ei ole aiemmin paljastanut yhdenkään Tähtien sota -sarjansa katsojanumeroita. Studio ei myöskään kerro tässä yhteydessä, kuinka Ahsoka oikein vertautuu franchisen aiempiin suosittuihin liveaction-sarjoihin (The Mandalorian, Obi-Wan Kenobi, Andor). Yllä mainittuun numeroon on päästy jakamalla jakson kokonaiskatsomisaika sen pituudella.

Ahsokasta on nyt esitetty yhteensä kolme jaksoa, loput viisi ilmestyvät Disney Plussaan aina keskiviikkoisin.

Sarjan virallisen trailerin löytää katseltavaksi alta.

YouTube video

Lähde: Star Wars, IGN